Whey pretreatments before ultrafiltration
Agricultural Research Centre of Finland|The Scientific Agricultural Society of Finland|Agricultural Research Centre of Finland|The Scientific Agricultural Society of Finland
1994
Tämän artikkelin/julkaisun kokotekstiä ei ole tallennettu Jukuriin. Julkaisun tiedoissa voi kuitenkin olla linkki toisaalle tallennettuun kokotekstiin.
Pysyvä osoite
URI
Tiivistelmä
Juuston valmistuksen sivutuotteena muodostuu juustoheraa. Juustohera sisältää pääasiassa laktoosia, mutta siinä on myös arvokkaita heraproteiineja. Tämän tutkimuksen tarkoituksena oli kehittää proteiinien ensimmäisiä puhdistuksia kalvosuodatuksissa. Mikrosuodatuskokeissa juustoheroilla, joihin oli lisätty CaCl2 ja NaOH:ta mikrosuodatuksen lisäksi, oli 30 % parempi permeaatin virtaus kuin pelkillä mikrosuodatetuilla heroilla. Ultrasuodatuksessa vertailtiin mikrosuodatettuja heroja normaaliin juustoheraan. Mikrosuodatetuilla heroilla oli 1,5-2,5 kertaa korkeampi UF-vuo kuin normaalilla juustoheralla. Mikrosuodatetuilla heroilla, joissa käytettiin MF:n lisäksi kirkastusta oli UF-vuo 20-40 % parempi kuin MF heralla.
ISBN
OKM-julkaisutyyppi
A1 Alkuperäisartikkeli tieteellisessä aikakauslehdessä
Julkaisusarja
Agricultural Science in Finland
Volyymi
3
Numero
5
Sivut
Sivut
473-479
ISSN
0789-600X
