Luke
 

Kotitalouksien elintarvikejäte 2023 : Seka- ja biojätteen lajittelututkimus Pirkanmaa

dc.contributor.authorSilvennoinen, Kirsi
dc.contributor.authorNisonen, Sampsa
dc.contributor.departmentid4100310810
dc.contributor.departmentid4100310810
dc.contributor.organizationLuonnonvarakeskus
dc.date.accessioned2024-03-08T08:18:55Z
dc.date.accessioned2025-05-29T02:07:39Z
dc.date.available2024-03-08T08:18:55Z
dc.date.issued2024
dc.description.abstractLajittelututkimuksissa 2023 selvitettiin elintarvikejätteen (sisältäen ruokahävikin ja keittiöbiojätteen) osuutta sekajätteestä ja erilliskerätystä biojätteestä kotitalouksissa Pirkanmaalla. Ruokahävikki lajiteltiin ryhmiin ruokatyypin mukaan seuraavasti: vihannekset; peruna; hedelmät ja marjat; pasta ja riisi; liha, kala ja kanamuna; leipä; juusto ja muut maitotuotteet sekä ryhmä muut, joka koostui ruoista, joita ei voinut lajitella edellä mainittuihin tyyppeihin. Näitä olivat mm. erilaiset kotiruoat, valmis- ja noutoruoat, viljatuotteet, snack- ja makeistuotteet. Ruokahävikki lajiteltiin myös pakkausasteen mukaan irtonaiseen, avattuihin pakkauksiin ja avaamattomiin pakkauksiin. Pirkanmaalla elintarvikejätettä syntyi henkeä kohti yhteensä 61,2 kiloa vuodessa (keittiöbiojätettä 36,5 kg ja ruokahävikkiä 24,7 kg). Sekajätteessä elintarvikejätettä oli yhteensä 37,2 kg/hlö/vuosi, tästä keittiöbiojätettä oli 18,5 kg/hlö/vuosi ja ruokahävikkiä 18,6 kg/hlö/vuosi. Erilliskerätyssä biojätteessä oli alueen asukasta kohti elintarvikejätettä 24,0 kg/hlö/vuosi, tästä keittiöbiojätettä 18,0 kg/hlö/vuosi ja ruokahävikkiä 6,0 kg/hlö/vuosi. Tutkimuksessa sekajätteestä löytyi 61 % elintarvikejätteestä ja erilliskerätystä biojätteestä 39 %. Lajittelu on Pirkanmaalla lisääntynyt vuodesta 2016, jolloin sekajätteestä löytyi 65 % ja erilliskeräystä biojätteestä 35 % elintarvikejätteestä. Elintarvikejätteen määrät ovat hieman laskeneet edellisestä tutkimuksesta Pirkanmaalla vuodelta 2016. Tämä johtuu aiemman tutkimuksen suuremmasta määrästä puutarhaomenia, koska silloin tutkimus tehtiin omena-aikaan syyskuussa. Ruokahävikin tyyppi on pysynyt suhteellisen samanlaisena verrattuna aiempaan tutkimukseen, suurin tyyppi oli ryhmä Muut (33 %), jonka osuus on kuitenkin kasvanut vuodesta 2016. Tämä ryhmä sisältää mm. kotiruokaa ja valmisruokaa. Elintarvikejätteen määrät kotitalouksissa näyttävät lajittelututkimuksien perusteella vuosina 2015–2023 pysyvän samalla tasolla tai nousevan hieman. Myöskään ruoan hinnan nousu ei ole laskenut ruokahävikin määriä, vaikka voisi ajatella sen johtavan tarkempaan ruoan ostamiseen ja käyttämiseen. Epidemiat ja etätyön lisääntyminen voi näkyä kotona vietetyn ajan lisääntymisenä ja jätemääriä kasvattavasti. EU:n ja Suomenkin tavoitteet elintarvikejätteen vähentämiseksi 30 %:lla vuoden 2020 tasosta, tuntuvat tarvitsevan vielä kannustamista ja kannustimia. Myös elintarvikejätteen lajitteluasteen nostaminen olisi tarpeen, vaikka parempaan suuntaan ollaankin menossa.
dc.description.vuosik2024
dc.format.bitstreamtrue
dc.format.pagerange19 s.
dc.identifier.isbn978-952-380-886-7
dc.identifier.olddbid497297
dc.identifier.oldhandle10024/554730
dc.identifier.urihttps://jukuri.luke.fi/handle/11111/52199
dc.identifier.urnURN:ISBN:978-952-380-886-7
dc.language.isofi
dc.okm.avoinsaatavuuskytkin1 = Avoimesti saatavilla
dc.okm.corporatecopublicationei
dc.okm.discipline1172
dc.okm.internationalcopublicationei
dc.okm.julkaisukanavaoa1 = Kokonaan avoimessa julkaisukanavassa ilmestynyt julkaisu
dc.okm.selfarchivedei
dc.publisherLuonnonvarakeskus
dc.relation.ispartofseriesLuonnonvara- ja biotalouden tutkimus
dc.relation.issn2342-7647
dc.relation.numberinseries18/2024
dc.rightsAll rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
dc.source.identifierhttps://jukuri.luke.fi/handle/10024/554730
dc.subjectelintarvikejäte
dc.subjectruokahävikki
dc.subjectlajittelututkimus
dc.subjectkotitaloudet
dc.subjectPirkanmaa
dc.teh41007-00180400
dc.titleKotitalouksien elintarvikejäte 2023 : Seka- ja biojätteen lajittelututkimus Pirkanmaa
dc.typepublication
dc.type.okmfi=D4 Julkaistu kehittämis- tai tutkimusraportti taikka -selvitys|sv=D4 Publicerad utvecklings- eller forskningsrapport samt utredningar|en=D4 Published development or research report or study|

Tiedostot

Näytetään 1 - 1 / 1
Ladataan...
Name:
luke-luobio_18_2024.pdf
Size:
1.68 MB
Format:
Adobe Portable Document Format

Kokoelmat