Hyppää sisältöön
Hakuohjeet
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomeksi
  • På svenska
  • In English
  • Kirjaudu
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Jukuri etusivu
  • Luonnonvarakeskuksen julkaisut
  • Julkaisut
  • Näytä viite
  •   Jukuri etusivu
  • Luonnonvarakeskuksen julkaisut
  • Julkaisut
  • Näytä viite

Paikkatiedon käyttö KHS-työssä – esimerkkinä Porvoon-Sipoon merialue

Paloheimo, Aurora; Kuningas, Sanna; Lappalainen, Antti (2019)

 
Tweet refworks
 
Avaa tiedosto
luke-luobio_68_2019.pdf (2.698Mt)
luke-luobio_68_2019.gif (8.422Kt)
Lataukset 


Paloheimo, Aurora
Kuningas, Sanna
Lappalainen, Antti

Julkaisusarja
Luonnonvara- ja biotalouden tutkimus

Numero
68/2019

Sivut
27 s.


Luonnonvarakeskus
2019
© Luonnonvarakeskus
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
http://urn.fi/URN:ISBN:978-952-326-836-4
Tiivistelmä
Vuoden 2019 alussa perustettujen kalatalousalueiden on laadittava alueelleen käyttö- ja hoitosuunnitelmat (KHS) vuoden 2020 loppuun mennessä. KHS:ien tulee perustua parhaaseen käytettävissä olevaan tutkimus- ja seurantatietoon. Erilaisen paikkamuotoisen tiedon keruu- ja analysointimenetelmät ovat viime aikoina kehittyneet nopeasti. Valmiita paikkatietoaineistoja on ladattavissa ilmaiseksi, samoin tarjolla on myös ilmaisia paikkatieto-ohjelmistoja. Paikkatietoaineistojen ja -menetelmien tehokas käyttö onkin yksi tärkeä edellytys laadukkaan käyttö- ja hoitosuunnitelman valmistelun onnistumiselle.
Luonnonvarakeskus (Luke) on laatinut KHS-mallirungon KHS-työn tueksi (Salminen ym. 2019). Lisäksi Luke on julkaissut Kalavarojen käyttö ja hoito -oppaan (Salminen & Böhling 2018), josta löytyy apua KHS:n sisältöä laadittaessa.
Euroopan meri- ja kalatalousrahaston (EMKR) Kalatalouden ympäristöohjelmaan sisältyvässä Kalatalouden aluesuunnittelun pilotit -projektissa valmisteltiin tiiviissä yhteistyössä Porvoon-Sipoon kalatalousalueen kanssa luonnos Porvoon-Sipoon kalatalousalueen merialueen KHS:ksi (Lappalainen ym. 2019). Työssä käytettiin mahdollisimman paljon olemassa olevia valmiita paikkatietoaineistoja sekä luotiin tarvittaessa uusia aineistoja.
Tämä menetelmäraportti tukee jo ilmestynyttä Porvoon-Sipoon merialueen KHS-luonnosta sekä kertoo, miten siinä käytetyt paikkatietoaineistot on koottu ja avaa KHS-luonnoksessa käytettyjä paikkatietomenetelmiä. Raportti on tuotettu Euroopan meri- ja kalatalousrahaston (EMKR) Kalatalouden ympäristöohjelmaan sisältyvässä Kalatalouden aluesuunnittelun pilotit -projektissa.
Collections
  • Julkaisut [81041]
jukuri@luke.fi | Yhteydenotto | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisutyyppitJulkaisuajatUusimmatAsiasanatSivukartta

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
jukuri@luke.fi | Yhteydenotto | Saavutettavuusseloste